Buji Kablosu Nasıl Değiştirilir?

Kendim yapabilir miyim ?

Öncelikle video galerideki değişim videolarını izleyerek bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu işlem ülkemizde genelde tamircilerde yapılsa dahi, buji kablolarınızı değiştirmeye ihtiyacınız olabilir. Zamanla buji kablolarında aşınmalar, yırtılmalar  gibi hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarlar genellikle kapşon kısmından, buji ve bobin bağlantılarında daha fazla gözükür. İhtiyacınız olan, aracınıza uygun olan yeni buji kablosunu bulduktan sonra eskilerini  sökerek yenileri ile değiştirmektir. 

Tüm bu işlemleri yaparken aşağıdaki sıralamayı izleyiniz

1 – Motorun soğuk olduğundan emin olun.

Herhangi bir yaralanma yanma yaşanmaması için bu işlemi motor soğukken gerçekleştiriniz. Ayrıca motor ve kablolar sıcak iken sökme işlemi yapılırsa, buji kablosunun montaj yerlerinden kopması daha olasıdır.

Asla çalışan bir motorda bu işlemi yapmaya çalışmayın.

2 – Kablo sırasını ve boyunu not edin.

Söktüğünüz her kablonun uzunluğunu ve yerini not edin. Her eski kabloya karşılık gelen yeni kabloyu, çektiğiniz yere geri koymanız gerekecektir. Kabloları yanlış sırada bağlarsanız, motorunuz yanlış ateşlenir ve zayıf çalışır. İzi kaybetmemek için her kabloyu bant ve bir numara (bir buji konumuna karşılık gelen) ile işaretleme yöntemini seçebilirsiniz.

3 – Sökme işlemini sıra ile yapın,

Sökme işlemini gerçekleştirirken, asla kablodan tutup çekmeyin. Kablodan çekerseniz, buji kablosunu sökmek yerine, koparmanız ihtimal dahilindedir.

Bazı kapşonlar bujiye çok sıkı bir şekilde yapışmış olabilir. Lastik kapşonu sıkıca kavramışsa ve hemen çıkmazsa, çekerken ileri geri çevirmeyi deneyin.

Buji kablolarını söktükten sonra kapşonun içini kontrol edin. Herhangi bir kurum izi mevcut ize bujilerinde değişmesi gerekebilir. Bujilerin kontrol için sökülmesi gerekmektedir. Eğer buji sökmeyi bilmiyorsanız bir uzmana danışınız.

Yeni Kabloların Takılması

Yeni kabloları, eski kabloları çıkardığınız sırayla bağlayın. Buji kabloları distribütörden veya bobinden bujilere geçer ve tam olarak fabrika ayarında değiştirilmelidir. Bobinden yanlış bağlanmış buji kablosu ile aracı çalıştırmak motorun çalışmasını engelleyerek hasara neden olabilir.

Kapşonu bujiye takmadan önce, kapşonun içine az miktarda dielektrik gres ekleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda ilerleyen zamanlarda oluşacak oksitlenmeyi de önleyecektir.

Küçük bir tık sesi duyulduğunda kablodaki terminal bujiye tamamen oturmuştur.

Kabloları montaj yaparken motorun sıcak bölgelerinden olabildiğince uzak tutun ve her bir kablonun başka bir kablo üzerinden geçmesini önleyin.

Performans Kabloları

Eski kablolarınızı, yüksek performanslı bir buji kablosu seti ile değiştiriyorsanız, yeni kabloların mevcut bağlantılara sığmayabileceğini unutmayın. Bu durumda, kabloları takmak için yeni tırnak bağlantılar alabilir veya bunları genişletmeyi deneyebilirsiniz.