Buji Kablosu Sıcaklık ve Erime Testi

Aşağıdaki videomuzda, 8mm, yüzde 100 silikon TORK marka kablo ile, 8mm farklı marka bir kablonun sıcaklık karşısında verdiği tepkinin testini göreceksiniz.

Aracınızda güvenliğiniz için, kaliteli buji kabloları tercih ediniz. Kullandığınız ürünün Silikon olmasına dikkat ediniz. Silikon, yüksek ısılara dayanabilen bir malzemedir. Piyasada bir çok farklı ürünün üzerine Silikon ve Made In USA yazmak sureti ile sahtesi oluşturulup satılmaktadır. Aldığınız ürünün, gerçek silikon olduğundan emin olunuz. Ürününüzü, güvenilir ve daha sonradan ulaşabileceğiniz satıcılardan ürün temin ediniz.

Kalitesi buji kablosu kullanımı, aracınız ve sizin güvenliğiniz için tehlikelidir. Kalitesiz ürün, ilk motor ısınmasında, eriyerek motora ve diğer motor aksamlarına yapışacaktır. İşlevini kaybederek, yola devam etmenizi önleyecektir.

Aşağıdaki videoda detayları görebilirsiniz.

TEST SONUÇLARI

PVC Kablo: Piyasada en çok kullanılan kablonun bu hale gelmesi gerçekten güvenlik açısından çok sıkıntılı bir durum. Yaptığımız testlerde, PVC kablo 70 derece üzerinde bozulmaya başladı ve 120 derecede resimdeki hale geldi. Bu durum, en ufak bir sıcaklık artışında aracınızın buji kablosu yüzünden bozulmasına yada tekleme yapmasına sebep olacaktır.

EPDM Kablo: 150 derecede resimdeki haline gelen EPDM kablolar, PVC’ye oranla daha iyi bir haldeler. Motor hacmi düşük olan ve LPG kullanmayan araçlarda nispeten kullanılabilirler. Bizim tavsiyemiz imkan olduğu sürece Silikon kablo kullanmanızdır.

Silikon Kablo: Normalde araç motorunun 100 derecede çalıştığını ve kısa süreli biraz üstüne çıkabileceğini söylemiştik. Normalde aracınızın motoru 200 dereceye çıktı ise, yani hararet yaptı ise bir çok parçayı kontrol ettirmeniz gerekecek demektir. Biz testimizde Silikon kabloyu 250 derecenin biraz üzerine çıkardık ve dış ve iç katmanlarında hiç bir bozulma olmadığını gördük. Bu durumda, olası sıcaklık artışlarında ve daha yüksek hararetlerde aracınızın buji kablosuna hiç bir şey olmayacak demektir. Konu ile ilgili ilerleyen günlerde bir videoyu sitemize ekleyeceğiz.

Genel değerlendirme yapmak gerekirse; imalatçı kim olursa olsun ve kadar bilindik bir marka olursa olsun PVC ve EPDM kablo kullanmayınız. Aracınızın güvenliği ve kendi güvenliğiniz için, markası, modeli ve motoru ne olursa olsun Silikon kablo kullanınız. Tercih ettiğiniz kablonun gerçek silikon olduğundan emin olunuz.